Bezbariérový vchod - otázky a odpovede

23.08.2020 14:50

 

Vážení susedia,

pri rozhovoroch s vlastníkmi bytov, sme sa stretli s mnohými otázkami a tiež s názormi, ktoré povedzme, nie vždy odzrkadľujú realitu. Rozhodli sme sa preto, najčastejšie z nich zverejniť, aby sa namiesto dohadov a mýtov začali šíriť aj fakty.

 

Mýty a Fakty, Otázky a Odpovede k bezbariérovému vchodu:

 
Mýtus: Budeme chodiť v pivnici v zápachu a pomedzi potkany.
 

Fakt:  Nový vchod bude kompletne zrekonštruovaný, zmodernizovaný a bude vyzerať oveľa lepšie ako súčasné vchody na prízemí, tj: nové omietky, nová podlaha, nové stropy, nové osvetlenie, nové protipožiane a vzduchotesné dvere do všetkých bočných miestností. Takže určite nebudeme chodiť cez pivnice a stretávať potkany a určite dom nebude vyzerať horšie.

 

Mýtus: Ide o obrovský zásah do domu, naruší sa statika nášho domu, dom spadne.

Fakt: Statika budovy sa posunutím vstupných dverí o meter nadol nijakým spôsobom nezmení. Obvodové steny nášho domu jednak NIE SÚ NOSNÉ, a jednak už v tejto stene je otvor široký 3,5 m a vysoký 4 metre!! Tento otvor sa len predĺži smerom nadol (v šírke 2 metre) nie však do strán - takže aj neodborník v statike si dokáže spočítať, že takýmto zásahom nijako statiku nenarušíme. O tomto fakte svedčí aj vypracovaný statický posudok:

Staticky_posudok.pdf

 

Mýtus: Vchod cez suterén nám zníži hodnota bytu.

Fakt: Opak je pravdou - vznikom bezbariérového vchodu Vám hodnota bytu stúpne, jednak kvôli väčšiemu pohodliu obyvateľov domu, novému, reprezentatívnemu vstupu do domu a tiež kvôli väčšiemu počtu všestranne využiteľných spoločných priestorov v dome.

 

Mýtus: Predseda rozpracoval len jednu alternatívu, ostatné zanedbáva a ignoruje.

Fakt: Vypracované klady a zápory všetkých troch alterantív (nie len "predsedovej") sú zverejnené nižšie. Už z tejto štúdie uskutočniteľnosti by malo byť každému súdnemu človeku jasné, čo je pre dom výhodné a čo nie.

Projektant rozpracoval do podrobna tretiu alternatívu jednak preto, že sa na tom uznieslo zhromaždenie vlastníkov ešte v roku 2018, ale hlavne preto, že ide o jednoznačne najlepšie riešenie pre náš dom. Okrem faktu, že treba prekonať len výškový rozdiel 50 cm zaváži aj fakt, že sa prebudovaním vchodu značne zvýši požiarna bezpečnosť nášho domu, komfort jeho obyvateľov a tiež týmto krokom získame dve veľké miestnosti (2 x 20 m2), ktoré môžeme využiť, na čo len budeme chcieť a ktoré sú teraz nevyužiteľné, lebo sú priechodné (vstupná hala a vstupné schodisko).

 

Mýtus: V nových miestnostiach má vzniknúť byt, ktorý si chce nechať predseda.

Fakt: Naozaj sa ťažko reaguje na takúto hlúposť. Stačí si len uvedomiť fakt, že byt tu môže vzniknú len a len v prípade, ak 100 % vlastníkov s tým bude súhlasiť. Takže stačí jeden jediný hlas proti a byt tu proste nikdy nemôže byť a ani nebude.

 

Mýtus: Predseda si chce dať patentovať bezbariérový vchod cez suterén a zarábať na patente veľké peniaze.

Fakt: Myslím, že sami dobre viete, že bezbariérový vchod už niekto veľmi dávno vymyslel, takže si ho už nikto nemôže dať patentovať, tobôž na ňom nemôže zarábať...

 

Mýtus: Predseda "sa nechal zvoliť" len preto, aby si splnil sen - vybudovať bezbariérový vchod a získať byt.

Fakt: Tak toto je už naozaj silná káva a do neba volajúca hlúposť. Už len fakt, že predseda bol zvolený v roku 2015 a o bezbariérovom vchode sa začalo hovoriť v roku 2018, by malo aj tým najväčším pochybovačom ukázať, kde je pravda... A k "predsedovmu bytu" sme sa vyjadrili už vyššie...

 

Mýtus: Vonkajšia rampa (alternatíva č. 2) je najlepšia alternatíva, bude pekne vyzerať.

Fakt: Skúste nájsť jednu budovu, kde vonkajšia kľukatá oceľová rampa dlhá pár desiatok metrov vyzerá pekne, nevyzerá ako lešenie a nepôsobí na dom "prilepeno". Mimochodom, toto je vraj "argument" proti posunutiu vchodu - lebo to bude vyzerať "prilepene" (tj. ak budú vstupné dvere zarovno fasády a okolitého terénu, a tiež bez súčasných "domčekov" okolo vchodu) - teraz to vraj vyzerá lepšie...

 

Mýtus: Nepotrebujeme spoločné miestnosti - máme ich dosť. A zároveň: treba vyhodiť kozmetičku, lebo treba zriadiť kanceláriu spoločenstva a ďalšie kočikárne.

Fakt: Toto je téma každej jednej schôdze: Prečo si nemám kde dať bicykel? Prečo nemáme kanceláriu spoločenstva, prečo máme kozmetičku. Odpoveď je jednoduchá - nemáme dosť miestností, resp. sú veľmi ďaleko v suteréne. Treba sa tam s bicyklom z niektorého z vchodov dotrepať buď výťahom alebo po schodisku. Ak by bol bezbariérový vstup priamo na úrovni suterénu ako navrhujeme, bolo by do týchto miestností oveľa bližšie a zároveň by sme na prízemí získali ďalšie dve miestnosti (využiteľné na čokoľvek, čo povedia vlastníci). Už by sme sa nemuseli doťahovať, kto a prečo má 4 vyfučané bicykle v kočikárni a prečo niekto chodí ku kozmetičke... 

A čo sa týka kancelárie spoločenstva: mali sme ju tu 10 rokov a využívala sa len sporadicky, maximálne 2-4 x ročne. Na tie dve-tri sedenia do roka (ak vôbec) sa kľudne môže využiť zasadačka/sušiareň, nemusíme nato "zabíjať" celý priestor na prízemí.

 

 

Legislatívne predpoklady bezbariérového vstupu nájdete v tomto prehľadnom článku:

https://ridop.sk/bezbarierovy-pristup-podla-zakona/

 

 

Analýza alternatív bezbariérového vchodu:

 

Alternatíva 1 - schodiskový výťah/plošina/externý výťah

výhody: 

minimálne stavebné zásahy do domu (neplatí pri externom výťahu)

nevýhody:

vysoká cena 20 000 - 40 000 eur a viac.

min 5 000 eur za jeden schodiskový výťah, bežná cena je okolo 10 000 eur. Pri potrebe 4 výťahov (2 schodiská v jednom vchode, 2 typy výťahu) je náklad 20-40 tis., externý výťah - náklady rádovo v desiatkach tisíc eur.

značné riziko, že sa s výťahmi budú hrať deti

nemalé náklady na prevádzku - údržba, revízie, opravy...

vysoká poruchovosť - výťahy sa často kazia = ďalšie náklady na údržbu

použiteľné len pre úzku skupinu ľudí: vozíčkari a/alebo sediaci pacienti, nemožnosť použitia pre bicykle, kočíky, sťahovanie nábytku, spotrebičov... - všetko treba stále ťahať po schodoch

zúžia sa existujúce vstupné schodiská

 

ukážky tejto alternatívy:

 

Alternatíva 2 - vonkajšia nájazdová rampa cez okno prízemia

výhody:

vznikne "bezbariérový vchod" avšak s otáznou využiteľnosťou (sústava rámp dlhá desiatky metrov)

nevýhody:

extrémne dlhá rampa - prevýšenie 1,8 m je treba prekonať rampami o dĺžke 40 m - je veľmi nepravdepodobné, že ju bude vôbec niekto využívať

potreba vybúrať obvodovú stenu - nutný statický posudok - toto je hlavný argument odporcov alternatívy 3, pri tejto alternatíve im ale to isté zázračne nevadí...

vysoké náklady - rozpočet približne 20-30 tis eur

problémy so zimnu údržbou rámp - dolná časť rampy bude takmer na zemi - takže aj malé množstvo napadaného snehu ju zakryje a musí sa odpratávať.

nutnosť získať pozemok pri dome

prídeme o veľkú spoločnú miestnosť, ktorú už nijako nemôžeme využiť (20 m2)

niektorými vlastníkmi navrhovaná 3x lomená rampa umiestnená vedľa vchodu č. 29 nebude možná - sú tu totiž dva bleskozvody a podzemné vedenie teplovodu - a na tom sa stavať NESMIE

rampa bude popri bleskozvodoch - nebezpečenstvo, resp. nemožnosť použitia pri búrke - prípadne nutnosť prebudovať bleskozvody (menené pred rokom)

 

ukážky tejto alternatívy:

V prípade nášho domu by musela byť na prekonanie výškového rozdielu 1,83 metra nájazdová rampa s celkovou dĺžkou 22 m, s povinnými oddychovým medzipodestami by celková prekonávaná dĺžka dosiahla 40 m. Pre ilustráciu, to je polovica obvodu našej bytovky.

Tu je nákres na stiahnutie:

vonkajšia rampa.png

 

Alternatíva 3 - posunutie vchodových dverí na úroveň terénu

výhody:

vznik jednoduchého a efektívneho bezbariérového vstupu do domu

žiadna poruchovosť, žiadne dodatočné náklady

extremne krátka rampa - využiteľná všetkými bez obmedzení

vynovia a skultúrnia sa spoločné priestory domu, vznikne reprezentatívny vstup do domu

vznikne nová požiarna úniková cesta - zvýšenie bezpečnosti obyvateľov domu

získame dve veľké spoločné miestnosti (40 m2 ) na prízemí v hodnote min. 50 tis eur. (ich využitie podľa uváženia vlastníkov)

nezanedbateľne stúpne hodnota Vášho bytu - dom bude mať bezbariérový vchod a veľa spoločných, využiteľných miestností

pred domom vznikne nový chodník a nová cesta pre autá

vchod bude použiteľný pre všetkých bez rozdielu (nie len pre úzku skupinu):

- bežní ľudia

- vozíčkari, 

- imobilní dôchodcovia,

- zranení pacienti, 

- mamičky s kočíkmi, 

- deti aj dospelí s bicyklom,

- sťahovanie nábytku, spotrebičov...

najnižšie náklady zo všetkých alternatív - rozpočet okolo 20 tis eur. (po zohľadnení zisku z nového majetku dokonca nulové náklady a 30 tis zisk)

nevýhody:

potreba posunúť dverný otvor o šírke 2 metre o 1 meter nižšie - statický posudok je už ale vypracovaný

treba prekonať odpor niektorých vlastníkov - strach z nového, z neznámeho, či utkvelé predstavy pár jednotlivcov...

 

podklady na stiahnutie tu:

rez vstupnou časťou domu.png

prízemie pôdorys.png

suterén pôdorys.png

Statický posudok.pdf

 

ukážky prevedenia tejto alternatívy:

 

 

 

 

Alternatíva č. 4 - Vytvorenie nových vchodových dverí pre vchod cez suterén

výhody a nevýhody budú rozpísané po ich analýze, tu je predbežný grafický návrh:

podklady na stiahnutie tu:

suterén pôdorys alt.4.jpg